Всичко, което е необходимо да знаем за полирането на автомобила
През последните години на пазара има експлозия от нови продукти за полиране на автомобили. Предлагаме Ви кратко ръководство за какво са предназначени и как да ги използвате.
Всеки автомобилен любител знае, че поддържането на качеството и покритието на боята на автомобила е абсолютно жизненоважно. Дори едно незначително надраскване има потенциала да Ви подлуди няма нужда да коментираме тежки случаи като изтъркани врати и издраскани калници. Полировката за автомобили е ключов инструмент в арсенала на всеки, който иска да поддържа автомобила си в най-добро състояние и да запази стойността му, но когато полирате колата си, трябва да сте сигурни, че действате правилно.
Тук обхващаме всичко, което трябва да знаете за автомобилната полир паста, от това как работи до това кога трябва и кога не трябва да се използва.
Какво е полираща паста?
Много хора не осъзнават, че полиращата паста е абразивна и целта й е да премахва дефекти отнемайки и заглаждайки повърхностния слой на боята. При нови автомобили по-добре да не използвате абразивни пасти, вместо това нанесете вакса. Всъщност процесът на полиране премахва много малко количество от прозрачния повърхностен слой на боята. Полировката е предназначена да премахне тези щети, независимо дали са под формата на водни следи, ецване (разяждане) от киселинни дъждове, фини драскотини или вихрови следи, които не са стигнали в дълбочина до боята. Неписаното правило е, че ако прокарате нокът и той се закача в драскотината, полиращата паста няма да успее да заглади този дефект.
Колко чиста трябва да бъде колата преди полирането?
В идеалния случай колата трябва да е като току що изкарана от шоу рум. Това означава да бъдат отстранени натрупвания от катран, насекоми, спирачен прах и други мръсотии, следва обезмасляване (подходящ продукт за обезмасляване е Control Cleaner на Menzerna), и след това предварително измиване. Това са всички процеси, които ще подпомогнат полирането и ще подобрят финала.
Трябва ли да направя още нещо, след като приключа с полирането?
Полирането не е окончателен процес, не трябва да оставяте работата до тук, защото тогава боята ще бъде незащитена. Полирането обикновено е подготвителен етап преди нанасяне на вакса (восък) от карнауба или уплътнител от керамичен тип.
Каква е разликата между вакса и полираща паста?
Тъй като е абразивна, полиращата паста не трябва да се използва редовно, само когато искате да премахнете дефекти и да подобрите чистотата на боята и дълбочината на блясъка. Междувременно ваксата добавя слой защита, за да поддържа този блясък, като предотвратява UV лъчите и естествени замърсители да увредят прозрачния лак.
Колко дълго траят резултатите от полирането?
Зависи какво защитно покритие ще използвате. Ако ваксата е с восък карнауба, нормално е два до три месеца в зависимост от условията на околната среда и честотата на измиване на автомобила. Ако изберете керамичен уплътнител, този срок се увеличава значително.
Има ли полиращи пасти, които да избягвате?
Бихме препоръчали да не се продавате на най-ниските цени на пазара, тъй като някои полиращи пасти съдържат пълнители, обикновено на основата на тебешир, така че това, което всъщност правите, е да попълвате проблема, а не да го коригирате.
Имате ли нужда от машина за полиране?
За по-слабо изразени дефекти, които могат да бъдат коригирани с тип финишна пастни (Menzerna 3000, 3500, 3800, 2in1, 3in1 и Endles Shine) не е нужно да използвате машина за полиране. Ротационните и орбитални машината са добавка към процеса, но с тяхна помощ ще получите много по-бързо, по-добри резултати! Подходящи са за силноабразивните пасти (Menzerna 300, 300VOC, 400, 400VOC, 1000, 1100 и 2500)
Има ли различни пасти за машинно и ръчно нанасяне?
Много от по-добрите и по-рафинирани тип финишни пасти за ръчно нанасяне могат да се използват и с машина. Въпреки това, абразивни пасти (Menzerna 300, 300VOC, 400, 400VOC, 1000, 1100 и 2500) са предназначени специално за използване само с машина. Принципът зад това е, че действието на машината разгражда-разпрашава абразивите на все по-фини и фини частици, за да се постигне максимален полиш. Като такива, те не биха били подходящи за ръчно полиране.
Какво ще кажете за полирането на класически автомобили?
Трябва да бъдете по-внимателни с класическа кола, която няма прозрачно покритие. Боята ще бъде много по-мека, така че допълнителното внимание е ключово.
Последни думи за предупреждение?
Внимавайте за SMART ремонти – ако не са извършени по висок стандарт, полирането може да премахне боята. Трябва също да сте наясно, че има ограничения за това, което може да направи полиращата паста – ако повредата е преминала през прозрачния лак и боята, ще ви е необходимо повторно нанасяне на спрей.